Romania a cucerit alte sase noi medalii la Europenele de Juniori si U23

Sportiva Mădălina Bianca Molie a câştigat, luni, o medalie de aur şi două de argint la categoria 64 de kilograme (secţiunea Under-23) în cadrul Campionatelor Europene de haltere pentru juniori şi tineret care se desfăşoară în aceste zile la Bucureşti.

Medaliata cu argint şi bronz de la Europenele de seniori de la Batumi a câştigat aurul la stilul smuls, cu 90 de kilograme, însă la aruncat s-a clasat doar pe locul secund, cu 111 kilograme.

La total, sportiva română a încheiat pe treapta a doua a podiumului, cu 201 kilograme.

Florina Sorina Hulpan a reusit sa castige trei medalii de bronz la categoria 59 de kilograme (secţiunea Under-23).

Triplă medaliată cu aur la ediţia de anul trecut (cat. 64 kg), Hulpan a obţinut bronzul la smuls, cu 94 de kilograme. La aruncat ea s-a clasat pe locul trei, cu 113 kilograme. La total, ea a urcat pe treapta treia a podiumului, cu 207 kilograme.

Cealaltă reprezentantă a României la categoria 59 kg, Georgiana Alexandra Curt, s-a clasat pe poziţia a şasea, cu 70 kg la smuls, 98 kg la aruncat şi 168 kg la total.

Constantin Carp s-a clasat pe locul 4 în proba de smuls la categoria 73 de kilograme.

La aruncat, sportivul roman a obţinut locul 5, cu 169 de kilograme, clasându-se astfel la total pe poziţia a şasea, cu 304 kilograme.

Din pacate, celălalt reprezentant al României la această categorie, Paul Dumitraşcu, s-a retras înaintea începerii concursului din cauza unei accidentări la spate.

La categoria 67 kg, Emanuel Danciu a obţinut locul 8 la total.

Bilanţul de până acum al României la Campionatele Europene de haltere pentru juniori şi tineret este de 21 medalii, 4 de aur, 10 de argint şi 7 de bronz.

Sursa Foto: Federatia Romana de Haltere

2019-11-02T15:39:46+02:00